כל מה שרצית לשאול על נטוריזם, ואחרים שאלו כבר לפניך:

מה קורה אם פוגשים מישהו מוכר?

 

מדוע לפשוט את הבגדים?

 

האם יחידים מתקבלים ברצון?

 

מהו ההבדל בין נטוריזם לנודיזם?

 

מה להביא איתי למפגש או לחוף?

 

האם אין לנטוריזם אופי של פעילות מינית?

 

מהם כללי ההתנהגות הבסיסיים בין נטוריסטים?

 

האם אין הנטוריסטים סוג של אקסהיביציוניסטים?

 

אני וגופי

 

האם העירום חוקי?

 

מה אני עושה אם אני מקבל זקפה?

 

האם העירום נוגד את עיקרי הדת?

 

מה אני עושה בתקופת מחזור חודשי?

 

שאלות של מבקר בפעם הראשונה

 

אין לי גוף יפה. אני מתבייש/ת כשאחרים מסתכלים עלי.

האם יהיה עלי לפשוט את בגדי כבר בפעם הראשונה?

 

האין זה מסוכן לחשוף את הגוף לכל כך הרבה שמש?

האם יהיה עלי להיות בעירום כל הזמן?

 

ילדים ונטוריזם

 

איך להתנהג בשעת שיחה עם אחרים?

 

האם נטוריזם טוב לילדים?

 

האם עלי להצטרף לארגון כדי לקחת חלק בפעילות נטוריסטית?

 

האם אין בנטוריזם סכנות לילדים?

 

איך מגיעים למידע על פעילויות?

 

האם אין הילדים עלולים להתבלבל באשר למתי והיכן הם יכולים לפשוט בגדים?

מדוע אין במסמך זה רשימת חופים ואתרי בילוי נטוריסטיים?

? מדוע לפשוט את הבגדים

ובעצם, מדוע לא? כשם שאיננו לובשים בגדים במקלחת, כך, לדוגמה, הגיוני ונוח ונעים לשחות בעירום.

נטוריסטים אינם מתנגדים ללבוש, אך גישתם הטבעית לעירום באה לידי ביטוי בפעולות נוספות שהם עושים ללא בגדים.

העירום נעים, גם ביחידות עם עצמך או אם מישהו הקרוב לך אינטימית, אך גם בחברה. העירום מעניק הרגשת חופש. העירום משחרר מעכבות, מאיסורים ומדעות קדומות שנכפו עלינו בילדותנו.

נטוריסטים מאמינים בקבלת הגוף שלך כפי שהוא. רבים שהתנסו בבילוי בעירום על חוף ציבורי מתאים, חשים עצמם דווקא יותר משוחררים מהעיסוק בדימוי הגופני העצמי שלהם.

מהו ההבדל בין נטוריזם לנודיזם?

המונח 'נודיזם' הוא הוותיק יותר. המונח הצעיר יותר, 'נטוריזם', הוא המקובל יותר באירופה.

חלק מהנטוריסטים משלבים באידיאולוגיה שלהם גם רעיונות של שמירה על הטבע והסביבה. רבים מהאוהבים את הבילוי בעירום והמרבים בכך מסתייגים מעצם הדבקת תוויות על מה שהם עושים.

האם אין לנטוריזם אופי של פעילות מינית?

המבקר לראשונה באתר נטוריסטי יופתע מאד מהיעדר של מתח מיני או התנהגויות בעלות אופי מיני בין האנשים.

ההערכה כי שהייה בעירום של אנשים בוגרים בצוותא קשורה בדרך כלשהי למין – היא אחת מהטעויות הנפוצות והלא-צודקות ביותר, והיא נובעת מסיבות רבות הקשורות בתרבות שלנו.

האם אין הנטוריסטים סוג של אקסהיביציוניסטים?

אקסהיביציוניסטים חושפים את גופם באופן הפגנתי. התנהגות זו עלולה להביך, להפתיע או להבהיל אחרים. נטוריסטים, המבלים בעירום רק עם אנשים כמותם, אינם מציגים את גופם לראווה במופגן.

הבילוי בעירום בצוותא יש בו חוויה משחררת – מהלחצים והמבוכות שמצויים בהם אלה שאינם רגילים לעירום. הבילוי בצוותא יש בו, כמובן, גם מן החוויה החברתית.

האם העירום חוקי?

גם זה עניין של גיאוגרפיה... אנחנו בישראל נמצאים באמצע...

במקומות שונים בעולם תמצאו מועדונים סגורים, המאושרים ע"י החוק, ואלה מכניסים רק קהל המעונין בנודיזם. למועדונים כאלה יש כפרי נופש, חופי רחצה או בריכות שחיה למטרות אלה.

בארצות רבות הרחצה בעירום בחופים ציבוריים היא תופעה נפוצה וחוקית.

בארצות אחרות מוכרת התופעה שחופים מסוימים מוכרים לא-רשמית כחופי רוחצים עירומים, ולמרות שהחוק אינו מתיר זאת רשמית, ואפילו קוצב עונשים לחשיפת גוף בפומבי, אין המשטרה מתערבת כל עוד אין פרובוקציות. הדבר בולט במיוחד בארצות בהן האוכלוסיה דתית ומסורתית למדי, אך יחד עם זאת תלויה מאד בפרנסה מתיירות. במקומות כאלה נהוג להשתמש בהיגיון, לא לרחוץ בעירום בחוף הנמצא ממש מול הכפר או העיירה, ולחפש פינות שקטות ומבודדות, אם זה ניתן.

בישראל הנטוריזם עדיין לא מפותח; אין שום הכרה רשמית בו; החוק אוסר על חשיפת גוף בפומבי; יש אוכלוסיות שמרניות יהודיות ומוסלמיות המסתכלות על התופעה בתיעוב; אך מצד שני – למשטרה יש דברים חשובים יותר לעסוק בהם.

והתוצאה: יש כמה חופים בים התיכון ובים המלח המוכרים כחופים בהם מתקיימת מדי פעם רחצה בעירום. אף אחד מהם אינו מוכר רשמית, וברובם מתערבב קהל הרוחצים העירום עם קהל רגיל, חלקו אדיש, חלקו סקרן, חלקו מסתייג וחלקו מטריד... אין עדיין חוף או מועדון סגור המאפשר בקביעות לאנשים שהייה בעירום מוגן מהטרדות (פרט לחוף אחד בים המלח, שהתחיל בכך השנה).

יש לחזור ולהדגיש – החוק לא מחפש נטוריסטים, ונטוריסטים אמיתיים אינם מחפשים צרות. אל תפגין, אל תתגרה, אל תעסוק במיסיונריות, ואם יש מרחב מספיק – חפש את הפינה השקטה בה תוכל ליהנות מעירום לא פרובוקטיבי.

האם העירום נוגד את עיקרי הדת?

נטוריסטים רבים בעולם הם אנשים דתיים, גם בין הנוצרים וגם בין היהודים. הם אינם מוצאים שום ניגוד בין הדת לבין הנטוריזם. יש אנשים המרגישים קרוב יותר לאלוהים בהיותם עירומים בחיק הטבע. הנטוריזם מוכיח מעשית כי חששם של אנשי דת בעבר (אלה שהוציאו תקנות נגד חשיפת גוף בפומבי) ובהווה אינו מוצדק.

התנ"ך מספר שאלוהים יצר את האדם בצלמו ובדמותו. אלוהים לבטח יצר אותו עירום, ואם האדם הוא צלם תבנית אלוהיו – העירום אינו סטייה או מקור לבושה. התנ"ך אף אינו מגנה את העירום.

 

שאלות של מבקר בפעם הראשונה

האם יהיה עלי לפשוט את בגדי כבר בפעם הראשונה?

לא. נטוריסטים מבינים שלפעמים זה לוקח קצת זמן... רוב חבורות הנטוריסטים מגלות סובלנות כלפי 'מתחילים'. מה שיכול לקרות הוא שאת/ה תרגיש/י לחץ (או חובה או רצון) לפשוט בגדים. לחץ זה בא ממך ולא מאיתנו, ואולי הוא קשור להרגשה המוזרה שתהיה לך כאדם היחיד בסביבה שאינו עירום...

במועדונים סגורים רבים מקובל שאין נכנסים לבריכת השחייה בבגד ים. בחופים נטוריסטיים המוגדרים בחו"ל כ: Clothing Optional אין שום חובה לפשוט בגדים, ובתנאי שאינכם נועצים מבטים בקהל הרוחצים. אם תסירו את בגדיכם, תסירו מעליכם גם כל חשד...

האם יהיה עלי להיות בעירום כל הזמן?

לא. חשבו על כל המצבים האנושיים והטבעיים המתאימים להתלבשות: נעשה קריר, רוצים ללכת לקיוסק שבקצה החוף, קהל לבוש המתערבב בקהל הרוחצים מעורר אי-נוחות, ועוד. העיקרון החברתי הוא שאין מפעילים לחץ על הזולת לפשוט בגדיו, ועיקרון זה מאפשר גם לנו להיות גמישים.

איך להתנהג בשעת שיחה עם אחרים?

כשמתחילים – זה קצת מוזר. לאחר שמתרגלים, וזה קורה מהר יותר ממה שאתם חושבים, שיחה היא שיחה כמו בכל מקום. חשוב לזכור מה שכבר נאמר: יש הבדל בין 'להביט' לבין 'לנעוץ מבט'.

אם הגעת לחבורה המכבדת את רצונו של היחיד לשמור על פרטיות ולא להשתתף בשיחה, אולי עדיף לנצל זכות זו בפעם הראשונה. ואולי זה בדיוק מה שאתם רוצים, ולא רק בפעם הראשונה: ליהנות מהאפשרות של בילוי בעירום בחיק הטבע, במרחק של פרטיות מאנשים אחרים, בהם אין לכם עניין מיוחד.

כבדו גם אתם את רצונם של אחרים, ונסו להרגיש מי מהאנשים הלא מוכרים לכם בחוף באמת מעונין לשוחח או לחלוק אתכם פינת ישיבה.

האם עלי להצטרף לארגון כדי לקחת חלק בפעילות נטוריסטית?

חופים נטוריסטיים הם בדרך כלל פתוחים לכל. אחרים הם חופים בתשלום, אך לכל דכפין. בחו"ל יש גם מועדונים וכפרי נופש המקבלים רק חברים רשומים בארגון.

עי"ן, העמותה הישראלית לנטוריזם, משרתת את חבריה הרשומים ומשלמים דמי חבר, אך פותחת חלק ניכר מפעילויותיה לכל מי שמעונין. חברות בעמותה תקשר אותך למידע, ותאפשר לך כניסה מוזלת לחלק מהפעילויות בתשלום, אך אין היא מגבילה את פעילויותיה לחברים בלבד.

איך מגיעים למידע על פעילויות?

חלק מהמידע יימצא באתר האינטרנט של עי"ן. בעלי דואר אלקטרוני יכולים לקבל הודעות ישירות לתא הדואר שלהם, ורצוי להיות בקשר עם מישהו מחברי העמותה, המשתתף בקביעות בפעילויות, ולקבל ממנו עדכונים.

מדוע אין במסמך זה רשימת חופים ואתרי בילוי נטוריסטיים?

כאמור, אין בישראל עדיין חופים רשמיים, והודעה בציבור על אתרי מפגש היא בגדר התחייבות למשהו שאי אפשר לתת. זו גם דרך זהירה לנפות חלק מעושי הצרות. בשום אופן אין לקבל מכך את הרושם שמדובר בפעילות לא חוקית או שמדובר במועדון סגור, שאינו מעונין לקלוט אנשים חדשים.

מה קורה אם פוגשים מישהו מוכר?

אולי קצת מביך, במחשבה ראשונה; אבל אם הם היו כאן קודם, הרי שהם מעונינים באותו הדבר כמוך, והם כבר מרגישים בנוח בסביבה החדשה עבורך, ולמדו לכבד את הנורמות:

אם עד עתה לא ידעת שאדם המוכר לך היטב גם הוא מעונין בנטוריזם, הרי זה גם משום שהוא לא סיפר זאת לאנשים אחרים. חלק מהנטוריסטים לא מרגישים בנוח עם העובדה שבסביבת החיים היומיומית שלהם (משפחה, עבודה, ארגון חברתי) ידעו על כך. אחת מאמות המידה המקובלות בין נטוריסטים היא הזהירות מ'חשיפה' של חבר: אל תעשה לחברך את מה שהוא אולי לא מעונין לעשות לעצמו... גם חברך ידאג לך בדרך דומה.

האם יחידים מתקבלים ברצון?

בחופים הפתוחים לכל אין שום הגבלה, ותמצאו כל הרכב מיני, משפחתי או גילי אפשרי. יש ארגונים המנסים לשמור על איזון מספרי בין המינים, ואם יש יותר מדי גברים (או נשים) – יגבילו כניסת חדשים מאותו מין. מפגשי עי"ן מגוונים בגילים ובהרכבים משפחתיים, וקרוב לוודאי שגם יישארו כך. ניסיונות לגבש מדיניות בעניין זה לא צלחו עד עתה, כלומר – בינתיים יש מדיניות פתוחה ומעודדת לגבי יחידים.

מה להביא איתי למפגש או לחוף?

כל מה שהבאת אתך גם קודם (אפילו בגד ים...).

מהם כללי ההתנהגות הבסיסיים בין נטוריסטים?

בעיקרון, אותם כללים של היגיון בריא חלים על העולם הנטוריסטי ועל העולם הגדול: היה אדיב ונעים הליכות וכבד את זכויותיו של הזולת.

      ×        אם אתם מבקרים במועדון או בכפר נופש, למדו את חוקי המקום המיוחדים לו.

      ×        נעיצת מבטים נחשבת ללא-מנומסת. מותר להסתכל, אך בהחלט לא מקובל לנעוץ מבטים, ובמיוחד באמצעות מצלמה או משקפת.

      ×        ביושבכם על כסא או על ספסל, השתמשו במגבת, מסיבות היגייניות.

      ×        כבדו את הסביבה הטבעית ואל תפגעו בצומח. זלזול בסביבה מצרף אותנו לאותם מבקרים, שרצוי להרחיק מחופים ומאתרי טבע.

      ×        עזרו לשמור על ניקיון הסביבה. בעוזבכם השאירו את המקום נקי משהיה לפני שהגעתם. אם במקום אין פחי אשפה, דאגו להביא אתכם שקיות לאיסוף האשפה שלכם.

      ×        בעוזבכם מקום בילוי נטוריסטי הקפידו להתלבש.

      ×        כבדו את חוקי השמורה או אתר הבילוי בו אתם נמצאים.

      ×        פעילות מינית במקום ציבורי אינה מקובלת על נטוריסטים.

      ×        כבדו את רכושם של אחרים.

      ×        צלמו רק את מי שנתן לכם רשות לכך.

      ×        כבדו את הפרטיות של הזולת. אנשים רבים אוהבים לבלות בחיק הטבע, והם מעדיפים שלא יטרידו אותם. זה בסדר להיות ידידותי, אבל היו רגישים לצרכיהם של אחרים.

      ×        אתם רואים אנשים המפרים חוקי יסוד אלה, הסבירו להם באדיבות מה מקובל אצלנו ומה מצופה מהם.

 

אני וגופי

מה אני עושה אם אני מקבל זקפה?

זו אחת הדאגות השכיחות בקרב גברים במפגשים הראשונים שלהם עם נטוריזם. למרות זאת, ברוב המקרים זה לא קורה, אפילו לא בפעם הראשונה.

זקפה היא התנהגות נורמלית של הגוף. גם נטוריסטים יודעים זאת, ואינם מתרגשים מהעניין כל עוד זה איננו מופגן. אם קרה מה שקרה כסה עצמך לרגע במגבת, קפוץ למים או הסתובב ושכב על הבטן. אל תילחץ!

מה אני עושה בתקופת מחזור חודשי?

הנה דוגמה טבעית ומעשית לצורך בחלק בגד ים תחתון לפעמים.

מושג הגוף היפה הוא מיתוס, המטופח על ידי דרישות החברה וע"י חברות המוכרות מוצרי צריכה. הלחץ והדימוי העצמי הפגום הנוצרים כתוצאה מכך גורמים לנזקים רבים ומיותרים. נטוריסטים מאמינים בקבלת הגוף שלך עצמך ומטפחים זאת. בביקורכם באתר נטוריסטי תפגשו אנשים מכל הצורות והגילים, ולא תרגישו יוצאי דופן כלל.

האין זה מסוכן לחשוף את הגוף לכל כך הרבה שמש?

בהחלט כן. במובן זה אין הנטוריסט שונה מאנשים אחרים, והטפח הקטן הנוסף שהוא מגלה אינו מגדיל את הסיכון. בילוי בחיק הטבע, בעירום או בלבוש מינימלי, אינו צריך לבוא על חשבון הבריאות.

ילדים ונטוריזם

האם נטוריזם טוב לילדים?

ילדים שנצפו בסביבה נטוריסטית התגלו, בדרך כלל, כילדים נינוחים, שמחים וטבעיים. הם שמחים, בדרך כלל, לאפשרות להתרוצץ ולבלות ללא לבוש; כך שאם מביאים ילדים לסביבה נטוריסטית בגיל צעיר,  הם ישתלבו בקלות ובהנאה. גם אם בגיל מאוחר יותר, גיל ההתבגרות, הם יגלו הסתייגות משהייה בעירום עם אחרים, את החוויה הבריאה והחיובית שהם עברו בגיל צעיר הם יישאו איתם על העתיד הבוגר שלהם.

האם אין בנטוריזם סכנות לילדים?

ילדים בסביבה לבושה אינם חסיני סכנות, כידוע

מחובתנו ללמד את ילדינו להיות מודעים לזכויותיהם על גופם. אחת הזכויות היא לא להתבייש בגוף. זכות אחרת, ולא פחות חשובה, היא הזכות למנוע מהזולת לגעת בך, אם אינך רוצה בכך. ילדים הגדלים בסביבה פתוחה, שבה אין מסתירים כל כך הרבה דברים, יוכלו, קרוב לוודאי, גם לספר להוריהם בפתיחות כאשר משהו או מישהו מציק להם.

נורמות ההתנהגות הקיימות, על פי רוב, בין נטוריסטים מנהלות חברה לא אלימה, חברה מקבלת, חברה עם פחות מסיכות, וכל זאת מבטיח פחות סכנות לילדים.

האם אין הילדים עלולים להתבלבל באשר למתי והיכן הם יכולים לפשוט בגדים?

כל אדם צריך ללמד את ילדיו היכן ומתי רצוי שיהיו לבושים. אצל הנטוריסטים זה מאד דומה, פרט לכך שמרחב המצבים בהם מותר וכיף להיות עירום הוא מעט רחב יותר. בכל מקרה מאד חשוב ללמד ילדים לזהות, להכיר ולהבין אנשים שונים מהם, ובכלל זה לדעת שאנשים רבים אינם חשים בנוח בעירום, או מפרשים לא נכון נוכחות של אנשים עירומים לידם.

תרגם ממקור קנדי, ערך והתאים לסביבתנו – מני גל

חזרה לפורטל הנטוריסטי הישראלי הראשון
עריכה ועיצוב : גיורא עשר

(C) כל הזכויות שמורות לגיורא עשר. אין להעתיק דף זה או חלק ממנו לרבות התמונות , ללא רשות המחבר

Copyright © 2000-2008 Giora Eser All rights reserved